7 yaşından küçük izleyicilerimizin matine ve çocuk temsilleri dışındaki temsillere getirilmemesini rica ederiz.
 Süre
120 dk. / 3 Perde Tek Ara
 Yaş Sınırı
7 yaşından küçük izleyicilerimizin matine ve çocuk temsilleri dışındaki temsillere getirilmemesini rica ederiz.
1. PERDE
Yaşlı ve zengin bir bekar olan Don Pasquale, yeğeni Ernesto’nun Norina’yla ilişkisini onaylamamakta, öğütlerini önemsemeyen delikanlıya öfkelenmektedir. Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’yı kendisine evlenebileceği bir kız bulmakla görevlendirmiş, sonunda doktor Malatesta mutlu haberi getirmiştir. Sofronia adındaki bu kız her açıdan Don Pasquale’ye pek uygundur, bir güzellik ve namus simgesidir, üstelik de doktorun kız kardeşidir. Yaşlı adam bu habere pek sevinmiş, kendini iyiden iyiye bu işe kaptırmıştır. Malatesta’nın bir oyun hazırladığını fark etmez dahi. Öte yandan Don Pasquale, yeğenini son bir kez Norina’dan vazgeçirmeye çalışırsa da sonuç alamaz. Kendi evlilik kararını açıklayarak Ernesto’yu evden kovar.
Norina, ziyarete gelen doktor Malatesta’ya sitemler ederek bir mektup gösterir. Mektup Ernesto’dandır. Ernesto, dostları olarak bildiği Malatesta’nın onlara ihanet ettiğini, Don Pasquale’nin doktorun kız kardeşi ile evleneceğini, bu durumda kendisinin Roma’dan çıkıp gitmekten başka çaresi kalmadığını yazmaktadır. Mektubu okuyan doktor gülerek hazırladığı entrikayı açıklar. Aslında kız kardeşini Don Pasquale ile evlendirecek değildir. Norina’yı kardeşi Sofronia olarak tanıtacak ve sahte bir nikah yaptırtacaktır. Ondan sonra iş Norina’ya kalmaktadır, ihtiyara türlü eziyetler yaparak onu evlendiğine bin pişman edecektir.
2. PERDE
Ernesto çok üzgündür. Amcasının mirasından ümidini kesince zaten beş parasız olduğundan Norina ile evlenebilmesine imkan kalmamıştır. Derdini unutabilmek için uzaklara gitmeye karar vermiştir. Oysa Don Pasquale tıpkı bir çocuk gibi heyecan içindedir. Norina ile Malatesta’da gelir. Don Pasquale kadının güzelliğine hayran kalmıştır. Norina, doktorun önceden öğrettiği sözleri tekrarlayarak kendisini gayet tutumlu bir ev hanımı olarak tanıtır. Parayı çok seven Don Pasquale, nikahın bir an önce olması için sabırsızlanmaktadır. Malatesta sahte bir noter bulup getirir. Tam o sırada içeri giren Ernesto da şahitlik yapar. Doktor gizlice ona, hazırladıkları oyunu anlatmıştır. Nikahtan sonra Norina birdenbire değişir; Don Pasquale’ye bütün isteklerini sayıp dökmeye başlar. Ernesto ile beraber duyduklarından bitkin ve perişan hale gelen ihtiyar adamı yalnız başına bırakarak çıkıp gider.
3. PERDE
Don Pasquale’nin evi, Norina’nın tuttuğu hizmetçiler ve aldığı eşyalarla doludur. Yaşlı adamın bütün bu israfa dayanacak gücü kalmamıştır. Az sonra Norina gelir. İhtiyar adama hiç aldırış etmeden tiyatroya gideceğini söyler. Don Pasquale’nin sorularına alaylı cevaplar verir. Zaten zavallı adamı nikahtan beri bir an bile yanına yaklaştırmamıştır. Odadan çıkarken yere bilerek bir kağıt düşürür. Bu sahte bir aşk mektubudur. Kendisine gece vakti bahçeye gelmesi yazılmıştır. Mektubu okuyan Don Pasquale hemen doktora haber gönderir. Evdeki hizmetçiler de ihtiyarın haliyle alay etmektedir. Malatesta geldiğinde Don Pasquale dert yanmaya başlar; mektubu gösterir. Doktor da ona, geceleyin bahçeye bir baskın yapma fikrini verir.
Geceleyin Don Pasquale’nin bahçesinde Ernesto sevgilisine bir serenat söylemektedir. Norina gelir ve ona katılır. Az sonra Don Pasquale ve Malatesta da sahneye girer. Nihayet gerçek açıklanır. Evlilikten boyunun ölçüsünü almış olan Don Pasquale gerekli yardımları yaparak gençlerin evlenmelerine yardım edeceğine dair söz verir.