Genel İzleyici
 Yaş Sınırı
Genel İzleyici
Klasik hikâyeyi anlatır Tavşan minik seyirc ilere. Herkesin bildiği Ağustos Böceği ile Karıncanın klasik hikâyesini. Karıncalar çalışır Ağustos Böceği şarkı söyler ve kış gelir. Ağustos Böceği üşür.

Derken farklı bir Ağustos Böceği çıkar karşımıza, Kahraman Ağustos Böceği ve onun hikâyesi. Bu oyunumuzda Kahraman Ağustos Böceği mucittir. Orman halkının yaşamını kolaylaştırmak için yeni icatlar yapar. Karıncaların yüklerini daha hızlı ve daha az yorularak taşımalarını sağlayabilecek bir araç- Tekerlekbus, kaplumbağanın daha hızlı yol alabilmesini sağlayacak bir süper kaykay ve niceleri. A ma icatları orman sakinleri tarafından pek hoş karşılanmaz ve Kahraman Ağustos Böceği dışlanır.

Kahraman Ağustos Böceğinin icatlarına ilgi duyan tek orman sakini Kurnaz Tilkidir. Amacı icatları parayla orman sakinlerine satmaktır; ama Kahraman Ağustos Böceği bunu reddeder ve icatlarını sadece orman sakinlerinin hayatlarını kolaylaştırabilmesine hizmet için yaptığını söyler.

Bu tartışmalar yaşanırken orman Aç Çekirge sürüsünün saldırısına uğrar. Aç çekirge ler ormandaki birçok bitkiye zarar verir. Önlerine gelen her şeyi yerler. Orman yaşamı bu istila yüzünden tehlike altındadır.

Orman sakinleri bu tehlikeye dur diyebilmek için toplanırlar. Toplantıya dışlanan Kahraman

Ağustos Böceği de katılır ve bu tehlikeyi uzaklaştıracak bir fikri olduğunu söyler. Önce fikri pek dikkate alınmasa da daha sonra dinlenir. İlk kez orman sakinleri Kahraman Ağustos Böceğinin fikrini işe yarar bulur ve kabul ederler.

Kahraman Ağustos Böceği Çekirge Sürüsünün yanına gider ve Çekirge Kral ile konuşur. Çekirge Krala yarışma düzenlemek istediklerini söyler ve kazanırsa kendisine çok güzel bir hediye vereceğini ama kaybederse de ormanı terk etmesi gerektiğini söyler. Kral Çekirge bunu kabul eder ve yarışmalar başlar.

Yarışmalar beş dalda gerçekleştirilecek spor müsabakalarıdır. İki iki berabere kalınınca son maç galibi belirleyecek olan koşudur. Bir tarafta Kral Çekirge diğer tarafta Kahraman Ağustos Böceği karşılaşır ve yarışmayı Kahraman Ağustos Böceği burun farkıyla kazanır.

Çekirgeler de sözlerinde durup ormanı rahatsız etmeyeceklerini söylerler ama bu yarışmaların her yıl yapılmasını isterler. Herkes bu fikr i kabul eder ve Kahraman Ağustos Böceğinin fikirleri herkes tarafından kabul görür.

Ormanda düzen yeniden sağlanır.